Zez jawny towarzyszący polega na tym, że kąt odchylenia jest stały, ruchom jednego oka towarzyszą ruchy drugiego, odchylenie może dotyczyć jednego oka lub być naprzemienne. Jest to najczęstsza postać zeza i rozwija się ona w przebiegu wad refrakcji, różnowzroczności, niedowidzenia. Leczenie polega na korygowaniu wady, niedowidzenia i ew. operacji na mięśniach okoruchowych.
Zez porażenny (in. nietowarzyszący) jest skutkiem uszkodzenia ośrodkowego lub obwodowego co najmniej jednego nerwu zaopatrującego mięśnie okoruchowe. Wśród objawów obecne są: dwojenie, kompensacyjne ustawianie głowy. Leczenie polega na zasłanianiu naprzemiennym oczu, stosowaniu szkieł pryzmatycznych, natomiast leczenie operacyjne możliwe jest nie wcześniej niż po roku leczenia zachowawczego (?).
U najmłodszych niemowląt okresowe "zezowanie" jest zjawiskiem fizjologicznym. Niemniej występowanie zeza po ukończeniu 2-3 miesięcy życia stanowi wskazanie do konsultacji okulistycznej!
Oczopląs (nystagmus) - niezależne od woli, powtarzające się, rytmiczne ruchy gałek ocznych.
Przesiewowe badania w kierunku zeza obejmują: test odblasków rogówkowych (test Hirschberga), test Bruckera, test zasłaniania (cover test).
test odbicia światła na rogówkach, zez zbieżny oka lewego, www.gponline.com |
na obrazku ukryte jest pewne zwierzę... widoczne jedynie dla osób z zachowanym widzeniem stereoskopowym :) źródło: www.pinterest.com |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz