poniedziałek, 18 maja 2015

Zez

Zez (strabismus) jest to odchylenie gałki ocznej od osi w dowolnym kierunku. W związku tym wyróżnia się zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny.

Zez jawny towarzyszący polega na tym, że kąt odchylenia jest stały, ruchom jednego oka towarzyszą ruchy drugiego, odchylenie może dotyczyć jednego oka lub być naprzemienne. Jest to najczęstsza postać zeza i rozwija się ona w przebiegu wad refrakcji, różnowzroczności, niedowidzenia. Leczenie polega na korygowaniu wady, niedowidzenia i ew. operacji na mięśniach okoruchowych.

Zez porażenny (in. nietowarzyszący) jest skutkiem uszkodzenia ośrodkowego lub obwodowego co najmniej jednego nerwu zaopatrującego mięśnie okoruchowe. Wśród objawów obecne są: dwojenie, kompensacyjne ustawianie głowy. Leczenie polega na zasłanianiu naprzemiennym oczu, stosowaniu szkieł pryzmatycznych, natomiast leczenie operacyjne możliwe jest nie wcześniej niż po roku leczenia zachowawczego (?).

U najmłodszych niemowląt okresowe "zezowanie" jest zjawiskiem fizjologicznym. Niemniej występowanie zeza po ukończeniu 2-3 miesięcy życia stanowi wskazanie do konsultacji okulistycznej!

Oczopląs (nystagmus) - niezależne od woli, powtarzające się, rytmiczne ruchy gałek ocznych.

Przesiewowe badania w kierunku zeza obejmują: test odblasków rogówkowych (test Hirschberga), test Bruckera, test zasłaniania (cover test).

test odbicia światła na rogówkach, zez zbieżny oka lewego, www.gponline.com
Przy podejrzeniu zeza przydatna jest ocena widzenia stereoskopowego (przy zezie upośledzonego) za pomocą specjalnych tablic (por. niżej.)

na obrazku ukryte jest pewne zwierzę... widoczne jedynie dla osób z zachowanym widzeniem stereoskopowym :)
źródło: www.pinterest.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz